Naturalne kosmetyki w domowym spa

Jakie wybrać kosmetyki do domowego spa?

Każda kobieta chce być piękna i zadbana, jednak nie każdą stać na drogą pielęgnację. Korzystanie ze spa to marzenie chyba każdej kobiety, niestety, nie zawsze idą za tym możliwości czasowe i zasobność portfela.

Czy luksus pielęgnacji musi kosztować krocie?

Jak się okazuje, łączenie pielęgnacji i przyjemności nie musi kosztować krocie. Wiele potrzebnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, skóry i ciała znajduje się w naszej… kuchni, chociaż rzadko kiedy zdajemy sobie z tego sprawę.

Oto kilka propozycji do domowego spa, które można skomponować z dostępnych w prawie każdej kuchni zasobów. Dodatkowy walor, które mają kosmetyki do domowego spa to ich świeżość oraz brak w składzie szkodliwych składników chemicznych. Niektóre produkty trzeba dokupić, lecz swoje kroki najlepiej skierować do sklepów ze zdrową żywnością, zamiast drogerii. Oszczędność w portfelu, skuteczność i przyjemność  w jednym. Przygotowuje się je w 5 minut tuż przed użyciem.

Domowe spa prosto z kuchni

Podstawowe składniki, z których można przygotować eko kosmetyki:

  • sól kuchenna,
  • płatki owsiane,
  • miód,
  • cukier,
  • kawa mielona,
  • jogurt,
  • drożdże kuchenne,
  • soda oczyszczana,
  • sok z cytryny,
  • banany i maliny, czarna i czerwona porzeczka, jabłka,
  • olej lub oliwa,
  • cynamon,
  • awokado,
  • olejki zapachowe.

Naturalne peelingi do ciała i twarzy

Peeling z kawy i cytryny. Oczyszcza cerę i lekko ją rozjaśnia. Wskazany do cery tłustej i trądzikowej.

Fusy po kawie należy zmieszać z dwoma łyżkami cytryny. Masować twarz delikatnymi, okrągłymi ruchami i dokładnie spłukać. Po zabiegu należy delikatnie wklepać lekki, nawilżający krem. Stosować raz w tygodniu.

Antycellulitowy, wygładzający peeling do ciała z kawy i cynamonu. Likwiduje cellulit, wygładza skórę i ujędrnia.

Dwie porcje fusów po kawie należy wymieszać z małą filiżanką cukru i płaską łyżką cynamonu. Można dodać łyżeczkę kuchennej oliwy. Wymieszać wszystko do uzyskania konsystencji mokrego piasku. W umyte ciało należy kolistymi ruchami wcierać uzyskaną papkę idąc w kierunku od dołu do góry. Po dokładnym wypeelingowaniu całego ciała należy ciemną i nieciekawie wyglądającą papkę dokładnie spłukać. Jeżeli dodano do pasty peelingowej olej lub oliwę, nie trzeba ciała dodatkowo niczym natłuszczać.

Peeling z soli morskiej

Sól morska dezynfekuje, nawilża oraz oczyszcza. W zależności od potrzeb, można ją zmiksować (lub, jeżeli jest drobna wymieszać) z cytryną, kiwi, awokado.

Skóra jest wygładzona a dodatek owocu zawiera dodatkowo lekko złuszczające kwasy owocowe i witaminy, które odżywiają skórę. Należy omijać okolice oczu, by nie podrażniać spojówek.

Balsamy do ciała

Bio kosmetyki to również balsamy pielęgnacyjne. Kuchenne zasoby trzeba w tym przypadku uzupełnić o produkty, które można znaleźć w aptekach lub sklepach z naturalną żywnością, szczególnie masła i oleje:

  • masło shea,
  • olej kokosowy,
  • oliwa z oliwek lub kuchenny olej nierafinowany.
  • olejki zapachowe.
Ręczniki i kosmetyki w domowym spa
Źródło: Pixabay.com

Wszystkie składniki ( po ok. pół szklanki) należy ze sobą wymieszać w delikatnej kąpieli wodnej, dodając ulubiony olejek zapachowy.

Powyżej 23 stopni Celsjusza należy go trzymać w lodówce. Można też rozlać po przygotowaniu do pojemników na kostki lodu, a gdy zastygną – przełożyć do słoika trzymanego w lodówce. 1 kostka wystarczy na posmarowanie całego ciała.

Maseczki do twarzy – odżywcze, oczyszczające, zamykające pory

Kuchnia to niewyczerpalne źródło produktów, z których można zrobić kosmetyki naturalne do pielęgnacji każdego typu cery.

Papka z namoczonych w chudym mleku płatków owsianych skutecznie likwiduje sebum, „majonez” z żółtka i oliwy kuchennej z dodatkiem cytryny znakomicie nawilża suchą cerę, zmiękczając ją i uelastyczniając. działa również świetnie na suche i przesuszone włosy, przy czym trzeba je później dokładnie umyć szamponem.

Domowa płukanka zamiast nabłyszczacza do włosów

Już nasze babki stosowały kosmetyki naturalne do pielęgnacji włosów i ciała, chociaż nie miały świadomości, że kilkadziesiąt lat później stosowana przez nie pielęgnacja będzie nazywana domowym spa. Nie musiały stosować drogeryjnych nabłyszczaczy a ich włosy były silne, zdrowe i błyszczące. Włosy po umyciu spłukiwały sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym lub octem winnym – doskonale zamykał otwarte łuski włosowe, neutralizował resztki mydła i szamponu. Jako wzmacniające płukanki stosowani …. piwo. Zawierające wszystko, co niezbędne do włosów, a zawarte jest w chmielowych szyszkach.

Oczywiście, jeśli nie mamy czasu na wykonywanie własnych produktów kosmetycznych, idealnym rozwiązaniem będzie ich zakup w sprawdzonym sklepie internetowym z  kosmetykami naturalnymi – https://www.kosmetykanatury.pl/. To świetna alternatywa na stworzenie domowego spa na wysokim poziomie.

Artykuł napisała:
Anna Markowska – z wykształcenia biolog, z zamiłowania ekolog.
Zwolenniczka życia „zero waste” i szukania tanich alternatyw dla produktów wysokoprzetworzonych.

Źródło:

  • Joanna Czerniel, Kosmetyki domowe. Zdrowie i uroda wprost z natury, 2016.

 

One thought on “Jakie wybrać kosmetyki do domowego spa?”

  1. Nie wyobrażam sobie domowego spa bez olejków eterycznych, które nie tylko dodaję do domowych kąpieli, ale także nawilżam nimi swoje ciało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.