Kobieta z mocnym makijażem i czerwonymi paznokciami

Przeszczep włosów – skuteczne leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe dotyka około 75% mężczyzn i 40% kobiet między 25. a 45. rokiem życia. Co więcej, Polacy są jednym z narodów, u których problem ten występuje najczęściej w Europie! Przyczyny występowania łysienia na tle androgenowym są różnorodne, od podłoża genetycznego, przez określony styl życia (np. stres, niezdrowa dieta), aż po uwarunkowania środowiskowe. Wypadanie włosów na skalpie lub w okolicach czoła (tzw. zakola) stanowi oznakę starzenia i z całą pewnością nie jest czymś pożądanym. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje technologią, która pozwala na wykonanie skutecznego i spektakularnego przeszczepu włosów.

Kiedy wykonujemy przeszczep włosów?

Najczęstszą przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość cebulek włosowych na obecne w naszym organizmie pochodne testosteronu. Co ciekawe, nie dotyczy to wszystkich włosów, a jedynie tych, które znajdują się w  okolicach skalpu i czoła. Z tego powodu grafty do przeszczepu pobierane są ze skroni i potylicy pacjenta, czyli z miejsc, w których cebulki nie są podatne na wypadanie. Ich przeniesienie na przerzedzone miejsca przynosi trwałe i zadowalające efekty.

Klinice Miracki w Warszawie przeszczep włosów wykonywany jest przy pomocy innowacyjnego urządzenia Smart Graft. Niezwykłą zaletą tej metody jest jej olbrzymia skuteczność – potwierdzona przeżywalność cebulek włosowych wynosi aż 98%! Z tego powodu zabieg przeprowadzany jest raz na całe życie, a jego efekty nigdy nie zanikają. Co więcej, Smart Graft jest cenionym urządzeniem medycznym, które pracuje z nieosiągalną dla człowieka szybkością i precyzją. Dzięki temu zabieg trwa zdecydowanie krócej, niż ma to miejsce w przypadku przeszczepów wykonywanych manualnie, i nie wiąże się z bólem dla pacjenta (ani w trakcie procedury, ani po ustąpieniu znieczulenia).

Wyjątkowość metody Smart Graft polega również na możliwości dokonywania przeszczepów w miejscach trudnych i nietypowych. Należą do nich przede wszystkim:

 • rzęsy,
 • brwi,
 • męski zarost,
 • skóra poparzona,
 • skóra pokryta bliznami.

Co ważne, włosy przeszczepione metodą Smart Graft są rozmieszczone w nowych miejscach równomiernie. Urządzenie posiada wymienne głowice oraz igły o różnych grubościach, co pozwala na uzyskanie niespotykanej precyzji ruchów. Dzięki temu zarówno linia włosów, jak i odległości między nimi po zabiegu wyglądają naturalnie.

Przeszczep włosów – przebieg procedury medycznej

Przed przystąpieniem do pracy lekarz aplikuje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa zwykle od 4 do 6 godzin i jest całkowicie bezbolesny. Materiał do przeszczepu zostaje pobrany od samego pacjenta krótko przed umieszczeniem go w nowych miejscach na jego ciele. Zdrowe i odporne na wypadanie cebulki pozyskuje się zwykle z potylicy, rzadziej z okolic skroni. Ponieważ procedura zakłada przeszczepienie określonej liczby cebulek (zwykle od 1000 do nawet 4000) linia pobrania nie jest widoczna na skórze pacjenta, a efekt końcowy wydaje się naturalny.

Przeszczep włosów nie wymaga zakładanie szwów czy opatrunków. Występujące efekty uboczne to podrażnienie, zaczerwienienie i tymczasowa nadwrażliwość skóry głowy. Częstym widokiem są też drobne ranki, które po krótkim czasie zmieniają się w niewielkie strupki. Efekty te ustępują samoistnie i nie jest konieczne zastosowanie w tym celu farmakoterapii.

Przeszczep włosów jest zabiegiem umiarkowanie inwazyjnym. Aby pacjent mógł zostać do niego zakwalifikowany, konieczne jest przeprowadzenie szeregu konsultacji medycznych oraz wykluczenie przeciwwskazań. Do tych ostatnich należą:

 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • choroby układu krążenia,
 • łysienie plackowate,
 • aktywne infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
 • łuszczyca,
 • niska krzepliwość krwi,
 • alergia na substancje znieczulające,
 • ogólny zły stan zdrowia.

W przypadku, gdy dokonanie przeszczepu nie jest możliwe lub pacjent chce skorzystać z mniej inwazyjnej metody leczenia łysienia androgenowego, Klinika Miracki oferuje zabieg iniekcyjny Dr Cyj. Procedura ta polega na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnie dobraną substancją aktywną, która wzmacnia cebulki włosów i pobudza komórki do regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.