Badanie ultrasomografem głowy dziecka

Rodzaje głowic wykorzystywanych w ultrasonografach

Artykuł partnera.

Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym rodzajem badania stosowanym w wielu dziedzinach medycyny do obrazowania struktur i narządów znajdujących się wewnątrz ciała. Szerokie zastosowanie aparatów USG jest możliwe dzięki różnym rodzajom głowic: liniowym, konweksowym oraz sektorowym. Przyjrzyjmy się bliżej budowie oraz możliwościom zastosowania głowic wykorzystywanych w ultrasonografach.

Głowica liniowa

Wykorzystywana głównie do badań narządu ruchu (mięśni i stawów) oraz narządów położonych płytko pod powierzchnią skóry. Głowica liniowa, bo o niej mowa, składa się z bardzo dużej liczby kryształów piezoelektrycznych położonych w jednej linii na płaskiej powierzchni roboczej. Ze względu na takie ułożenie kryształów obraz widziany na ultrasonografie ma kształt prostokąta. Dzięki temu obraz nie jest zdeformowany, jednak kształt głowicy utrudnia omijanie innych narządów lub przeszkód. W zależności od potrzeb głowice liniowe mają różną częstotliwość, wyróżnia się także głowice klasyczne, 4D lub śródoperacyjne. Głowice te znajdują zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również diagnostyce weterynaryjnej, podobnie jak ich konweksowe odpowiedniki.

Głowice convex (konweksowe)

Tam, gdzie nie docierają głowice liniowe wykorzystuje się głowice konweksowe (convex). W jej przypadku kryształy ułożone są w formie łuku, na wypukłej powierzchni. To sprawia, że pole widzenia przyjmuje kształt wachlarza. Podobnie jak w przypadku głowic liniowych, głowice convex występują w różnych częstotliwościach i rodzajach. Do najpopularniejszych należą: klasyczna, endowaginalna (również 4D), microconvex. Tego typu głowice są wykorzystywane głównie w badaniach narządów jamy brzusznej, znajdują również zastosowanie w ginekologii, urologii lub pulmonologii. Podobnie jak inne głowice znajdują się na wyposażeniu aparatów USG marki SAMSUNG dostępnych w ofercie autoryzowanego dystrybutora aparatów ultrasonograficznych GEMED.

Głowice sektorowe

Głowice sektorowe są wyposażone w znacznie mniejszą liczbę kryształów niż ich liniowe lub konweksowe odpowiedniki. Różni je to, że kryształy znajdują się w ciągłej rotacji: poruszają się po niewielkiej, wypukłej powierzchni. To sprawia, że obrazowane pole ma kształt wycinka koła. Ruch kryształów umożliwia obrazowanie narządów i struktur położonych głęboko w ciele, a dzięki małym rozmiarom głowicy znacznie łatwiej omijać nią wszelkie przeszkody. Z tego względu głowice te są stosowanie m.in. do badań echokardiograficznych lub przezprzełykowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.