Lekarz ogląda zdjęcia RTG w swoim gabinecie

Badanie rtg

Prześwietlenie to badanie diagnostyczne, znane także jako zdjęcie rentgenowskie bądź rentgenogram. Jednak zazwyczaj najwięcej osób używa określenia RTG. Poddając się takiemu badaniu, otrzymujemy obraz dwuwymiarowy.

Badanie RTG

Podczas badania naświetlany jest określony rejon ciała wiązką promieni rentgenowskich. Promienie te mogą być wytwarzane, dzięki użyciu lampy rentgenowskiej. Przenikają przez ciało danej osoby i padają na błonę rentgenowską. Wyżej wspomniany obraz może utworzyć się, dzięki temu, że określone tkanki z inną siłą pochłaniają promienie rentgenowskie. Promienie te są dosyć często określane promieniami X.

W przypadku badania RTG jest potrzebne specjalny sprzęt, a także akcesoria radiologiczne. Krótko mówiąc, potrzebny będzie fartuch rentgenowski, błona RTG oraz aparat rentgenowski, który jest urządzeniem tworzącym promienie X, za sprawą lampy rentgenowskiej.

Przebieg oraz przygotowanie

Ogromną zaletą jest fakt, iż do badania RTG nie trzeba się przygotowywać, chyba że poddajemy się badaniu jamy brzusznej i jej okolic. W takiej sytuacji zapewne będziemy musieli przyjmować lek rozpuszczający pęcherzyki gazu w jelitach, ponieważ zbyt dużo gazów w jelitach może powodować zakłócanie obrazu jamy brzusznej. Dodatkowo dzień przed samym badaniem należy zdecydować się na lekkostrawne jedzenie oraz przyjmowanie środka przeczyszczającego zaleconego przez lekarza, żeby usunąć treść pokarmową jelit, dzięki czemu jakość obrazu będzie o wiele lepsza.

Musimy pamiętać, że w dniu badania trzeba być na czczo. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak wygląda przebieg. Musimy odpowiednio ułożyć prześwietlaną część ciała. Trzeba będzie nabrać powietrza i na moment wstrzymać oddech. Warto dodać, że badanie jest całkowicie bezbolesne oraz trwa tylko chwilę.

Czy badanie RTG jest w pełni bezpieczne?

Na samym początku warto wspomnieć, że promieniowanie rentgenowskie może uszkadzać DNA komórek, co prowadzi do anemii, bezpłodności, szybszego starzenia się, osłabienia układu odpornościowego, nowotworów czy różnych mutacji genetycznych. Szanse są większe, im większa jest dawka promieniowania. Jednak warto wspomnieć, że w czasie jednego badania jest wytwarzana bardzo mała ilość promieni X, dlatego nie musimy się obawiać pojedynczego zabiegu.

Kiedy powinno wykonać się badanie?

Na badanie RTG decyduje się wiele osób, które chcą skutecznie rozpoznać chorobę, wykluczyć istnienie chorób, oceny ich przebiegu, ale również postępów leczenia. Możemy też sprawdzić stan płuc u osób palących czy wykonujących zawód, gdzie jesteśmy narażeni na pylicę. W takiej sytuacji powinno wykonywać się rentgen raz w roku. Badanie dosyć dobrze pokazuje stan naszych kości. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie w urazach oraz schorzeniach układu ruchowego, a mowa tutaj głównie o zwichnięciach, pęknięciach, złamaniach czy wadach postawy. Dzisiejsza ortodoncja czy stomatologia również opiera się na prześwietleniach rentgenowskich i nie mogłaby bez tego istnieć. W łatwy sposób można wykryć zmiany nowotworowe i zwyrodnieniowe określonych narządów wewnętrznych. W prosty sposób można rozpoznać gruźlice, problemy z zatokami, odmę czy zapalenie płuc. Na badanie powinniśmy zdecydować się, podejrzewając niedrożność przewodu pokarmowego, perforację, guzy, wrzody żołądka, a także podczas problemów z nerkami.

Kiedy nie wykonywać prześwietlenia?

Badania rentgenowskiego nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, a tym bardziej w pierwszym trymestrze. Później można zdecydować się na to rozwiązanie, ale zalecane jest tylko w sytuacji zagrożenia życia. Dlatego warto poinformować swojego lekarza o możliwej ciąży. O możliwości badania decyduje specjalista, który bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.