Bratek

Bratek – kwiat o cudownych właściwościach zdrowotnych

Przyniesiona ze spaceru czy ogrodu garść kwiatów czy ziół może nam posłużyć jako składnik sałatki czy odżywczej maseczki. Wśród kwiatów ogrodowych wiele jest takich, które można wykorzystać w taki właśnie sposób. Do tych najbardziej popularnych należy nagietek. Jako roślinę ozdobną i wartościowe zioło można potraktować również bratki.

Na powitanie wiosny

Bratek kwiat należy do roślin ozdobnych, które do życia budzą się na wiosnę. Bratek kwiatek należy do roślin, które sygnalizują, że sezon wiosenny rozpoczął się na dobre. Ogrodnicy zaskakują nas niemal każdego roku nowościami.

Bratek kwiat urzeka nas nie tylko coraz większym płatkami, ale także coraz ciekawszymi kombinacjami kolorów. W sprzedaży nie może zabraknąć oczywiście także tych prostych, ale jakże eleganckich bratków w jednym kolorze. Swoje intensywne kolory bratki zawdzięczają nie tylko żmudnej pracy krzyżujących ze sobą poszczególne odmiany hodowców, ale także tym, że w ich komórkach barwniki są wyjątkowo skoncentrowane. Bratkami możemy cieszyć się już od pierwszych dni wiosny. Świetnie nadają się do obsadzania pustych jeszcze rabat, donic i skrzynek balkonowych. Urok bratków możemy zatrzymać przy sobie na dłużej. Ich płatki możemy łatwo zasuszyć. Wystarczy świeżo rozkwitnięte kwiaty bratków rozłożyć na papierowym ręczniku i przycisnąć ciężką książką. Z ususzonych bratków można tworzyć różnego rodzaju kompozycje.

Łatwe w pielęgnacji

Bratki należą do roślin bardzo łatwych w uprawie. Jeżeli chcemy samodzielnie uprawiać je w swoim ogrodzie, musimy przede wszystkim pamiętać, aby systematycznie usuwać z rabaty chwasty. Podczas upałów musimy też pamiętać o ich regularnym podlewaniu – najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem.

Bratki w kuchni

Bratek ogrodowy (Viola x wittrokiana) to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Bartek ogrodowy jest rośliną o jadalnych kwiatach. Bratek jadalny ma bardzo łagodny smak, który świetnie komponuje się na przykład z serami. Bratek jadalny wyjątkowo chętnie wykorzystywany jest do dekorowania potraw. Lekko słodki i trochę cierpki smak, który ma bratek jadalny sprawia, że pasuje doskonale jako dodatek do potraw z ryżu, owocowych sałatek,a nawet do dań mięsnych. Szczególnie dobrze kwiaty bratka łączą się z daniami z kurczaka. Kwiaty bratka możemy dodawać również do ciasta. Warty polecenia jest na przykład keks upieczony z dodatkiem garści kwiatów bratka.

Bratki jako lek nie tylko na trądzik

Bratki mają również wiele właściwości prozdrowotnych. Herbata z bratka działa oczyszczająco. Herbata z bratka polecana jest w przypadku cery trądzikowej. Herbata z bratka działa także odkażająco i oczyszczająco. Do przygotowania leczniczej herbatki z bratka używa się jednak nie bratka ogrodowego, ale bratka polnego (Viola tricolor). Od swego ogrodowego kuzyna różni się on przede wszystkim wielkością płatków. Bratek polny ma bardzo drobne płatki. Te górne najczęściej są w kolorze fioletowym, dolne z kolei są często żółtego koloru. Picie herbatki z bratka polnego zalecane jest osobom, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Zawarte w kwiatach bratka składniki korzystnie wpływają także:

  • Stawy,
  • mięśnie.

Dla kogo herbatka z bratka?

Herbatka zdrowotna z bratka
Źródło: Pixabay.com

Po herbatkę z tej rośliny mogą więc sięgnąć osoby, które borykają się z chorobami reumatycznymi. Napar z kwiatów bratka działa moczopędnie. Regularnie pity wspomaga więc pracę nerek i układu moczowego.

Również kwiaty bratka polnego można wykorzystać w kuchni. Należy wybierać raczej jednak tylko kwiaty w kolorze fioletowym. W kuchni można wykorzystać nie tylko płatki bratków, ale także pączki kwiatowe i młode listki. Bratki można wykorzystywać także do przygotowania domowych kosmetyków. Świetnie nadają się do przygotowania na przykład wybielającej maseczki. Suszone ziele bratka polnego można dodać do relaksującej kąpieli.

Kwiaty bratka ogrodowego czy polnego są nie tylko piękne. Są również smaczne, mają też lecznicze właściwości. Jak smakują kolorowe sałatki z kwiatami bratka, najlepiej jest przekonać się samemu. Bratki na talerzu na pewno zaskoczą niejedną osobę.

Artykuł napisała:
Wiola, miłośniczka ogrodnictwa,
od wielu lat uprawia w ogrodzie bratki, wykorzystując je także w kuchni

Źródło:

 

 

One thought on “Bratek – kwiat o cudownych właściwościach zdrowotnych”

  1. Każdy z nas może mieć w swoim ogrodzie tę cudowną roślinkę. Staram się regularnie pić napar z bratka, który podkręca mój metabolizm i pozwala spalać zbędną tkankę tłuszczową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.