Warzywa w sercach na obniżenie poziomu cukru we krwi

Co obniży poziom cukru we krwi?

O tym, że badanie poziomu cukru we krwi jest ważne, wie każdy, lecz nie wszyscy wiedzą, z jakiej przyczyny, jakie powinny być prawidłowe wyniki oraz co oznacza zbyt wysoki poziom.

Dlaczego określanie poziomu cukru we krwi jest ważne?

Glikemia – tak nazywa się określanie poziomu cukru we krwi. Zbyt wysokie wyniki to hiperglikemia, zbyt niskie to hipoglikemia. Oba stany mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, lecz większość Polaków boryka się ze zbyt wysokim jego poziomem (hiperglikemią).

Hiperglikemia to stan przedcukrzycowy lub cukrzycowy. Kontrola hiperglikemii jest bardzo ważna w kontroli prawidłowego leczenia i kontroli cukrzycy.

Prawidłowe wyniki poziomu cukru we krwi

Badanie poziomu cukru wykonuje się na czczo, po około 12 godzinach od ostatniego posiłku, kolacji, przekąski lub wypitego słodkiego napoju. Dobowe wahania poziomu cukru są naturalne i uzależnione od dodatkowych czynników, np. płci i wieku (dla dzieci są nieco inne normy niż dorosłych, a jeszcze inne osób starszych). Różnice w normach są jednak niewielkie.

I tak prawidłowe wyniki to dla przeciętnej osoby dorosłej wynoszą 70 mg/dl-125 mg/dl. Powyżej 125 mg/dl należy wynik powtórzyć. Jeżeli uzyskuje się takie same parametry wyniku, u pacjenta diagnozuje się stan cukrzycowy między 100mg/dl  a 126 mg/dl , a powyżej 126 mg/dl to już cukrzyca.

Dodatkowym badaniem jest tzw. krzywa cukrowa. Polega na wypiciu przed badaniem roztworu z glukozy i sprawdzeniu, jak szybko krew nasyca się cukrem (glukozą).

Wyniki są prawidłowe, jeżeli po wypiciu wody z glukozą we krwi jest mniej niż 140 mg/dl. Stan przedcukrzycowy to 140 – 199 mg/dl, a cukrzycę diagnozuje się, gdy jest powyżej 200 mg/dl krwi.

Cukrzyca wymaga leczenia farmakologicznego, lecz zanim do niej dojdzie, warto się zastanowić, co obniża poziom cukru we krwi?

Warzywa obniżające cukier
Źródło: Pixabay.com

Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Podstawa to prawidłowa dieta. Żeby utrzymać prawidłowy cukier, należy przede wszystkim dbać o zbilansowaną dietę. Pomocna będzie najnowsza piramida żywieniowa opracowana przez WHO.

Jeżeli jednak wyniki odbiegają od normy, lub zbliżają się do jej górnej granicy, należy jak najszybciej dokonać zmian w codziennej diecie.

  • Bez ograniczeń można jeść produkty z niską zawartością węglowodanów, np. cykorię, brokuły, ogórki kiszone, kalafiory, zieloną paprykę i pomidory.
  • Brukselka, buraki, dynia, fasolka szparagowa, marchew i kapustę można jeść raz lub dwa razy dziennie.
  • Niewskazane są warzywa strączkowe i świeżo gotowane ziemniaki.

Rezygnacja z wysokowęglowodanowych pokarmów to najlepszy sposób na obniżenie cukru we krwi.

Aktywność fizyczna sposobem na walkę z hiperglikemią

W leczeniu cukrzycy ważna jest aktywność fizyczna. Jednym z czynników, które ją powodują, jest otyłość. Ruch fizyczny ma podwójne działanie – z jednej strony obniża poziom cukru, z drugiej wpływa na poprawienie sylwetki.

Jednak sport wysiłkowy nie jest wskazany. Poziom cukru obniża się po umiarkowanym wysiłku, więc wskazane są szybkie spacery, piesze wycieczki, marsze z kijkami itd.

Czy można całkowicie odstawić cukier?

Nie tylko można, lecz jest to nawet wskazane. Liczyć się jednak należy z okresowo gorszym czasem na początku, ponieważ przy całkowitej rezygnacji z cukru odczuwa się typowe objawy odstawienne (cukier uzależnia).

Odstawienie cukru w ciągu pierwszych kilku dni może powodować bóle głowy, mdłości, nerwowość, zaburzenia równowagi. Po tym pierwszym, trudniejszym okresie życie, zaczyna jednaj odzyskiwać smaki – nasze kubki smakowe wracają do równowagi, a z czasem sztucznie dosładzane potrawy stają się niesmaczne, natomiast zyskują owoce i warzywa.

W przypadku podejrzenia u siebie cukrzycy, zanim podejmie się leczenie farmakologiczne, jeżeli nie ma jeszcze takiej konieczności, warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem o tym, co obniży poziom cukru i stopniowo wprowadzać to do swojej diety (lub wyprowadzać z diety produkty niewskazane. Trzeba również znaleźć dla siebie czas na półgodzinny spacer lub prozdrowotną rekreację.

Warto również przeczytać artykuły, opracowane przez specjalistów w prasie branżowej. Bez wątpienia poszerzą one naszą wiedze.

Artykuł napisała:
Anna Wojnarowska – miłośniczka kwiatów i ogrodowych upraw roślinnych.
Interesuje się zdrowiem i medycyną naturalną.

Źródło:

 

 

One thought on “Co obniży poziom cukru we krwi?”

  1. Według mnie najlepsze jest awokado. Zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych – potas, beta-karoten, witamina C i E, luteina oraz błonnik. Awokado wspomaga działanie insuliny, która jak wiemy odpowiada za nasz poziom cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.