Kobieta szczególnie pielęgnuje swoją skóre mając AZS

Jak bardzo istotna jest pielęgnacja skóry przy AZS? Wyjaśniamy

AZS to jedna z najczęstszych diagnoz stawianych w gabinecie dermatologicznym. Problem dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Pielęgnacja skóry dotkniętej tym schorzeniem jest niesamowicie istotna i uzupełnia leczenie. Dowiedz się, dlaczego.

Właściwa pielęgnacja skóry, która boryka się z licznymi schorzeniami o podłożu dermatologicznym, jest bardzo ważna. Samo leczenie – choć na najważniejszym miejscu – okazuje się bez niej często niewystarczające. Codzienne nawyki pielęgnacyjne są w stanie odmienić komfort twojego życia z AZS. Poniżej opowiemy, jaką rolę odgrywają kosmetyki i higiena w pielęgnacji tak wymagającej skóry.

AZS – czy wiesz, co oznacza ten skrót?

AZS to skrót od atopowego zapalenia skóry, które jest jednostką chorobową. Problem ten dotyka ludzi niezależnie od wieku, jednak najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęcym. Dalszy przebieg determinuje wiele indywidualnych czynników. AZS należy do schorzeń o zawiłym charakterze – choroba jest przewlekła i nawrotowa. Do jej najczęstszych objawów można zaliczyć:

  • uporczywy świąd, często w nocy;
  • suchość, łuszczenie naskórka;
  • zaczerwienienie z równoczesnym stanem zapalnym;
  • bąble i inne drobne rany (te drugie są wynikiem nadmiernego drapania).

Diagnoza AZS – co dalej?

Diagnoza choroby skóry wymaga wizyty u dermatologa. Specjalista przeprowadza wnikliwy wywiad, biorąc pod uwagę występowanie alergii w rodzinie, rodzaj wykonywanej pracy, a także tryb życia pacjenta. Na tej podstawie, a także na bazie obserwacji skóry lekarz jest w stanie stwierdzić, z jakim schorzeniem masz do czynienia. Nie zawsze konieczne jest leczenie ogólne, zwykle wystarczają maści z substancjami przeciwhistaminowymi i glikokortykosteroidami. Do tego pacjent powinien poznać obowiązkowe zalecenia co do pielęgnacji.

AZS – czy kosmetyki do pielęgnacji są w stanie działać?

Kosmetyki nie należą oczywiście do preparatów leczniczych i nie wyleczą skóry dotkniętej AZS i egzemy, którą ta choroba się objawia. Ich obecność jest jednak obowiązkowa w całym procesie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że właściwe dbanie o skórę składa się z wielu małych elementów, których zaniechanie wpływa na zaburzenie jej równowagi. Odpowiednie produkty wzmocnią i pomogą odbudować barierę ochronną skóry.

Istota pielęgnacji podczas atopowego zapalenia skóry

Pielęgnacja jest ważna, musi być jednak wykonywana w sposób prawidłowy. O jej dobór możesz poprosić kosmetologa. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, pamiętaj, aby stosować się do kilku ważnych zasad:

  • higiena, czyli mycie twarzy – wystarczy dwa razy dziennie (rano i wieczorem. Stosuj do tego środki hipoalergiczne, bez zapachu i intensywnego koloru. Zrezygnuj z silnych detergentów, nawet jeśli razem z AZS towarzyszy ci trądzik;
  • skóra z AZS jest szorstka i sucha, ma zaburzoną barierę lipidową, dlatego konieczne jest stosowanie kremów emolientowych, które pomogą ją odbudować, są także w stanie zapewnić skórze należytą ochronę;
  • nie stosuj silnych substancji, takich jak złuszczające kwasy, retinol, a nawet witamina C bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Choć sama pielęgnacja nie wyleczy twojej skóry, będzie w stanie wydatnie wspomóc ten trudny, wymagający cierpliwości proces. Pamiętaj o tym, jeśli AZS to problem, który dotknął właśnie ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.