Pieelęgniarka nakłada maść na poparzenie słoneczne

Jak sobie radzić z poparzeniami słonecznymi

Oparzenie słoneczne jest uszkodzeniem skóry, spowodowanym nadmierną i zbyt długą ekspozycją ciała na promieniowanie UV. Do jego charakterystycznych objawów należy przede wszystkim zaczerwienienie, najczęściej połączone z bólem w podrażnionym miejscu. Dolegliwości z tym związane zwykle mijają po 2-3 dniach. Oparzenie słoneczne może mieć jednak poważniejszą formę, w której na skórze występują też bolesne pęcherze.

Szybka reakcja na poparzenia słoneczne

Niezależnie od długości czasu spędzanego na słońcu, zawsze należy dbać o odpowiednią ochronę skóry. Zwykłe zaczerwienienia spowodowane zbyt długim opalaniem mogą załagodzić kremy nawilżające, a także specjalne mgiełki do ciała i twarzy. W przypadku rozpoznania pierwszych objawów poparzenia słonecznego, nie należy zwlekać. Na początek powinno się ukryć w cieniu, a następnie schłodzić poparzoną skórę i powstrzymać w ten sposób proces uszkodzenia tkanki. Dobrym rozwiązaniem będzie też chłodna kąpiel lub zimny okład. Do poparzeń słonecznych często dochodzi nad morzem, jednak nie należy ich łagodzić słoną wodą morską. Kolejnym krokiem powinno być posmarowanie skóry specjalnym kremem lub maścią. Wybrany preparat musi posiadać w składzie odpowiednie substancje, takie jak alantoina czy D-pantheneol. Podrażnione miejsce należy smarować regularnie przez kilka dni, a także chronić je przed wysokimi temperaturami oraz słońcem. Na poparzenia zaleca się też okłady z kefiru, jogurtu czy zsiadłego mleka, ponieważ działają one nawilżająco. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zapewniają natomiast preparaty zawierające ekstrakt z cebuli i czosnku, które chronią przed powstawaniem wysięków poparzeniowych.

Poparzenie słoneczne

Łagodzenie poważniejszych oparzeń słonecznych

Pęcherze pojawiają się zwykle przy oparzeniach słonecznych drugiego i trzeciego stopnia, które są poważniejsze. Nie należy ich przekłuwać, ponieważ zwarty wewnątrz płyn surowiczy w naturalny sposób chroni uszkodzony obszar skóry. Jego naruszenie sprawi, że zwiększy się ryzyko zakażenia. Przy oparzeniach drugiego i trzeciego stopnia niezbędna konsultacja internisty. Specjalista ten może ocenić objawy w postaci zawrotów głowy, wysokiej temperatury czy nudności, a następnie zalecić odpowiednie działania. Najszybszą pomoc jest w stanie zapewnić internista online, który prowadzi zdalne konsultacje. Na stronie internetowej znaleźć można więcej informacji na ten temat. Z reguły przy poważnych oparzeniach zaleca się stosowanie opatrunków z solą srebrową lub bacytracyną. Dolegliwości bólowe spowodowane uszkodzeniami skóry można łagodzić paracetamolem lub ibuprofen, a na same rany stosować napary z rumianku. Podrażnień po poparzeniach nie należy zbyt mocno natłuszczać, ponieważ prowadzi do do odprowadzania ciepła ze skóry i dodatkowo nasilenia bólu.

Profilaktyka przed oparzeniami słonecznymi

Oparzeniom słonecznym należy przede wszystkim zapobiegać. W okresie letnim zaleca się stosowanie kremu z filtrem, najlepiej 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Z takich preparatów należy korzystać nie tylko podczas przebywania nad wodą czy opalania, ale też w czasie pracy na działce czy w ogródku. Zaleca się też unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10 – 14, regularnie nawadniać organizm poprzez picie dużej ilości wody, chronić głowę oraz sprawdzać, czy używane kosmetyki nie są przeterminowane. W profilaktyce bardzo ważne jest również regularne wykonywanie badań dermatologicznych, zwłaszcza po sezonie urlopowym. Wskazaniem do takich testów będzie zarówno wystąpienie oparzeń słonecznych, jak i obecność znamion barwnikowych na ciele. Za pomocą dermatoskopii można sprawdzić, czy znamiona nie przekształcają się w niebezpieczną formę oraz odpowiednio wcześnie wyleczyć ewentualny nowotwór. Aby uniknąć oparzenia słonecznego, należy przede wszystkim unikać bezpośredniego oddziaływania promieni ultrafioletowych. Alternatywą dla opalania może być zastosowanie naturalnych samoopalaczy w kremie, które zapewniają efekt już po kilku godzinach od użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.