Dąb i właściwości kory dębu

Kora dębu – właściwości, o których powinniśmy wiedzieć

Znamy korę dębu jako płyny do higieny intymnej i odwary do przemywania ognisk zapalnych na skórze. Niewiele osób wie, iż właściwości kory dębu są bardzo szerokie i cenione od wieków. A już w szczególności zaskoczeniem może okazać się, iż owoce dębu – żołędzie, są źródłem wielu cennych składników odżywczych i są jadalne.

Kora dębu właściwości lecznicze

Kora dębu to cenny surowiec zielarski. Można ją zastosować w postaci wyciągu wodnego (odwaru) do:

  • przemywania niewielkich oparzeń skóry (I i II stopnia),
  • nasiadówek przy świądzie odbytu i hemoroidów,
  • kąpieli,
  • nadmiernej potliwości stóp,
  • płukania skóry pod pachami w celu zmniejszenia zapachu potu,
  • irygacji pochwy,
  • płukania jamy ustnej przy drobnych krwawieniach dziąseł,
  • biegunkach, towarzyszących przy zatruciach pokarmowych,
  • przewlekłych nieżytach żołądka i jelit,
  • stanów zapalnych skóry (przemywanie),
  • walki z łupieżem (szampony i domowe płukanki).

Tanina pomaga, ale w większych ilościach może zaszkodzić

Kora dębu, swoje właściwości lecznicze zawdzięcza występującym w niej garbnikom. Łagodzą one podrażnienia skóry, dzięki właściwościom ściągającym (bakteriobójcze i przeciwzapalne). Zawierają taninę, która nadaje herbacie z kory dębu gorzki smak, jest on bardzo lubiany przez wątrobę i trzustkę oraz jelita, jednak w celu doustnego spożywania odwarów i ustalenia dawkowania, należy poradzić się lekarza.

Kora dębu właściwości lecznicze traci po 2 latach od jej pozyskania z gałązek. Tylko w tym okresie może ona pomóc w wymienionych schorzeniach. Po tym czasie cenne składniki zdążą się ulotnić. Jednak nie musimy kory wyrzucać, ponieważ nadal może być używana, jako barwnik do włosów w postaci płukanek.

Pozyskiwanie kory dębu

Kora dębu i jej właściwości
Źródło: Pixabay.com

Możemy sami zaopatrzyć się w korę dębu. Jednak należy jej zebrać w miarę rozsądnej ilości, by nie ogałacać drzew z gałęzi bez potrzeby. Korę dębową pozyskujemy wiosną z młodych pędów i gałązek nie starszych niż 3 lata. Szukamy okazów zdrowych, rosnących daleko od dróg i innych zanieczyszczeń środowiskowych.

Dąb musi być jeszcze bez liści, ale już muszą w nim zaczynać krążyć soki, by zostały wypuszczone młode pędy. Odcinamy gałązkę i zdejmujemy korę poprzez poprzeczne dwa nacięcia. Łączymy te nacięcia trzecim, ale już pionowym i oddzielamy skórkę od gałązki. Zdjętą w ten sposób korę suszymy w piekarniku do 40 stopni Celsjusza lub w przewiewnym miejscu bez dostępu słońca przez kilka dni. Gotową, dobrze wysuszoną korę przechowujemy w szklanych pojemnikach.

Właściwości żołędzi znane były od wieków

Dąb nie tylko jest ceniony dzięki właściwościom kory dębu i liści, ale także z powodu jego owoców. Żołędzie dębu mają ogromne ilości potasu. Są też dobrym źródłem wapnia, fosforu i magnezu, manganu, sodu. Mają również dużo witamin z grupy B. Zawierają białko, tłuszcze i węglowodany.

Właściwości żołędzi przewyższają właściwości pszenicy, dlatego mąka z nich jest o wiele cenniejsza, ale nie ma ona związków łączących (glutenu). Mąkę otrzymamy z suszonych i zmielonych żołędzi, którą mieszamy z ziemniakami lub innymi mąkami, by można było z niej coś ulepić i upiec, czy ugotować.

Dzięki swoim właściwościom żołędzie zyskały swoich zwolenników, którzy z uprażonych dojrzałych żołędzi robili kawę. Była ona dużo tańsza od prawdziwej. Pozyskiwano ją poprzez prażenie dojrzałych żołędzi bez czapeczek do momentu ich kruszenia się. Wówczas prażenie przerywano, „orzeszki” studzono i mielono. W takiej postaci były gotowym produktem kawo podobnym. Tak więc mamy nie tylko herbatę z kory dębu, ale także kawę z żołędzi.

Ze względu na dużą ilość taniny w żołędziach, należy je w pierwszej kolejności poddać specjalnym procesom obniżającym zawartość tego składnika.

Auto tekstu:
Beata Goździk,
ceniąca terapie ziołowe.
Autorka książki dla młodzieży „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

 

 

 

 

One thought on “Kora dębu – właściwości, o których powinniśmy wiedzieć”

  1. Stosowałam wyciąg z kory dębu można wewnętrznie przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowy i na prawdę działa. Polecam stawiać na naturalne formy leczenia, a nie faszerowanie się chemicznymi lekarstwami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.