Krwawienie z odbytu - dotykająca pośladka kobieta trzymająca w ręce papier toaletowy.

Krwawienie z odbytu: jak reagować?

Krwawienie z odbytu to dolegliwość, której nie można lekceważyć – choć nie zawsze oznacza bardzo poważne choroby, to jednak za każdym razem krwawienie przy oddawaniu stolca lub krew na papierze toaletowym powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Pomóc może przede wszystkim specjalista proktolog.

Krwawienie z odbytu to obecność w stolcu jasnej, świeżej, czerwonej krwi lub jej ciemnych skrzepów. Właśnie to, jak wygląda krew i jak obfite krwawienia z odbytu zauważa u siebie pacjent, w dużej mierze przesądza, z jakim problemem mamy do czynienia. Otóż jeśli krew jest wyraźnie świeża, jasnoczerwona, widoczna w wodzie obok zalegającego stolca lub powlekająca go pasmami, najpewniej źródłem krwawienia jest sam odbyt. Natomiast jeśli krew jest ciemna, skrzepnięta, wymieszana z masami kałowymi, do krwawienia doszło najpewniej w jelicie, gdzie krew zdążyła się skrzepnąć i przemieszać z kałem. To sugeruje już problemy z jelitem grubym.

Krew z odbytu – przyczyny

Krew z odbytu może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich – jak np. hemoroidy czy szczelina odbytu – nie są na szczęście bardzo groźne. Niestety, bywa i tak, że krwawienie z odbytu, połączone z bólami brzucha, naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, a także utratą masy ciała, sugeruje występowanie chorób nowotworowych.

  • Hemoroidy

Hemoroidy – czyli guzki krwawnicze – to występujące w okolicach odbytu sploty żylne wypełnione krwią. Ich główną funkcją jest uszczelnianie odbytu. Niekiedy na skutek różnych czynników guzki powiększają się i ulegają przekrwieniu. Wówczas mamy do czynienia z tzw. hemoroidami patologicznymi. Głównym ich objawem, jest świeża, jasna krew z odbytu zauważalna podczas wypróżniania, ból i pieczenie odbytu oraz ogólny dyskomfort. Do czynników zwiększających ryzyko występowania hemoroidów zalicza się m.in. siedzący tryb życia, otyłość, zaparcia czy noszenie obcisłej bielizny.

  • Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to rana błony śluzowej kanału odbytu, przyjmująca najczęściej postać pęknięcia skóry od strony kości ogonowej. Dokładne przyczyny jej powstawania nie zostały określone – najpewniej ma z tym związek wzmożone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego. Jej głównym objawem jest piekący ból okolic odbytu nasilający się przy wypróżnianiu, możliwe jest także niewielkie krwawienie – zazwyczaj widoczna jest krew na papierze toaletowym po wypróżnianiu. Ze względu na umiejscowienie szczelina odbytu dość trudno się goi.

  • Rak jelita grubego

Obfite krwawienia z odbytu – w postaci ciemnych skrzepów wymieszanych z masami kałowymi – połączone z utratą apetytu, bólem brzucha, naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, mogą niestety świadczyć o rozwoju raka jelita grubego. Jest to choroba zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym – do czynników ryzyka zalicza się m.in. nieprawidłowa dieta, otyłość oraz zdiagnozowane wcześniej choroby zapalne jelit. Niestety, jak pokazują statystyki, z roku na rok liczba zachorowań na raka jelita grubego w naszym kraju wzrasta.

Krwawienie z odbytu – kiedy do proktologa?

Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób odbytu jest proktolog. Tak naprawdę warto się do niego zgłosić od razu, gdy tylko zauważymy u siebie krew z odbytu – w jakiejkolwiek ilości i formie. Proktolog wykonać może podstawowe badania wzrokowe, badanie palpacyjne per rectum (przez odbyt), a także zlecić/wykonać bardziej specjalistyczne badania – zalicza się do nich m.in. rektoskopia, biopsja odbytu czy kolonoskopia.

W zależności od postawionej diagnozy dobierane są metody leczenia. Dla przykładu – hemoroidy leczy się zarówno farmakologiczne, jak i zabiegowo – poprzez gumkowanie, skleroterapię czy koagulację laserową. W przypadku szczeliny odbytu pierwszym wyborem w leczeniu są działające miejscowo środki ściągające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czasami stosuje się też leczenie chirurgiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.