Mężczyzna borykający się z łupieżem

Sposoby na łupież, które na długo pozwolą pozbyć się tej wstydliwej choroby skóry

Łupież skórny choć często jest chorobą wstydliwą, bowiem jest nieestetyczny, to nie jest zakaźny. Nie można się nim zarazić od drugiego człowieka ani przez przelotny dotyk, ani przez bardziej zażyłe kontakty. To choroba skóry wywołana przez drożdżaki, jej leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, ale skuteczne.

Czym jest łupież i jakie są jego przyczyny?

Jak podają badania medyczne, łupież skórny dotyka połowę ludzkości. Jest to nadmierne łuszczenie się zewnętrznej warstwy skóry, przypominające drobne białe płatki, wywołane najczęściej nadmiernym łojotokiem i drożdżakami.

Jednakże należy zaznaczyć, że pomimo, iż może być one wywołane stanem chorobowym naszego organizmu, to często przyczyną tego stanu, jest zła higiena skóry. Chodzi między innymi o rzadkie mycie oraz stosowanie, zbyt często i w za dużych ilościach, kosmetyków do włosów, niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki podczas ich mycia, złe dopasowanie kosmetyków do potrzeb skóry głowy, nadmierne korzystanie (i w zbyt malej odległości od głowy) z suszarek z gorącym powietrzem, szczotek prostujących włosy, prostownic, karbownic, lokówek itp., niedostateczne nawilżanie skóry głowy. Choroby predysponujące do wystąpienia łupieżu to Atopowe Zapalenie Skóry, alergia skórna, łuszczyca oraz problemy z hormonami.  Coraz częściej podnoszona jest również teoria, że jedną z przyczyn, a także czynnikiem nasilającym tą chorobę skóry, jest stres.

Rodzaje łupieżu i jego objawy

Najbardziej rozpoznawalnym objawem łupieżu są białe płatki łuszczącego się naskórka, które widać we włosach, ponadto swędzenie wywołane grzybem i zaczerwienienie skóry.

Istnieje kilka rodzajów łupieżu skórnego:

    • Łupież biały – Objawia się białymi plamami dobrze widocznymi i odgraniczonymi . Występuje często u dzieci, na twarzy oraz na przykład dłoniach. Rzadko pojawia się swędzenie.
    • Łupież zwykły – Ze skóry głowy następuje „sypanie się” białych płatków skóry. Dominuje u mężczyzn.
    • Łupież żółty – Nazywany też łojotokowym lub tłustym. Pojawia się gdy następuje silny łojotok na skórze głowy. Wówczas powstają żółte strupki na niej i stany zapalne skóry. Następstwem tego jest łysienie. Oprócz skóry głowy może obejmować też skórę pod pachami lub pod brwiami, a także w zagłębieniu między nosem a policzkiem.
    • Łupież różowy – Znany także jako łupież Giberta. Najczęściej pojawia się w okresie wiosennym i jesiennym, na tułowiu oraz szyi, w postaci swędzących różowych plamek lub grudek.
    • Łupież pstry – Oprócz skóry głowy atakuje także tułów i ramiona. Mimo skutecznego leczenia lubi nawracać. Łupież pstry objawia się brunatnymi, łuszczącymi plamami. O tym, jak radzić sobie z łupieżem pstrym przeczytasz na http://www.kontemplacja.pl/jak-sobie-radzic-z-lupiezem-pstrym.

Jak skutecznie leczyć łupież

Męskie włosy bez łupieżu

Zastanawiasz się co zastosować na łupież? W skutecznej walce z ta chorobą przyda się wizyta u dermatologa, który dokładnie obejrzy zmiany skórne, ewentualnie pobierze wymazy lub tak zwane zeskrobiny, aby rozpoznać daną odmianę łupieżu. Wtedy będzie mógł zalecić odpowiednie maści, płyny lub inne grzybobójcze preparaty lecznicze. Zawierają one w swoim składzie najczęściej ketokonazol, flukonazol lub klotrimazol.

Jednakże z pewnością możemy także sami wspomóc leczenie łupieżu, stosując odpowiednie, do naszego rodzaju skóry, szampony, odżywki i mydła, rezygnując z codziennego stosowania żeli do włosów, suchych szamponów, lakierów, past, wosków oraz nadmiernej ekspozycji skóry głowy na działanie gorącego powietrza suszarek i lokówek.

Warto także abyśmy zadbali o częste mycie oraz nawilżanie włosów. Pomoże także eliminacja stresu oraz odpowiednia dieta, bogata w cynk, magnez, żelazo, potas oraz witaminy A, B, E, wraz z eliminacją cukrów prostych, zawartych między innymi w słodyczach.

Domowe sposoby na łupież

Nasze babcie i prababcie też miały swoje skuteczne sposoby na łupież. Często wykorzystywały do jego leczenia napary z pokrzywy i łopianu, jak również sok z liści aloesu lub ocet jabłkowy. Obecnie dobre efekty przynosi także natłuszczanie skóry głowy olejem kokosowym lub olejkiem z drzewa herbacianego, po ówczesnym peelingu skóry z użyciem kwasu salicylowego.

Artykuł napisała
Beata Smoter – Dziennikarz

Źródła:

  • https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-treat-dandruff
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/1360,upiez-jako-objaw-jego-etiopatogeneza-leczenie-i-zapobieganie.html
  • Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy, PZWL Warszawa 1992, Wydanie II.
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/152844.

One thought on “Sposoby na łupież, które na długo pozwolą pozbyć się tej wstydliwej choroby skóry”

  1. Polecam płukanki z
    – nagietka,
    – rumianku,
    – skrzypu polnego,
    – kory wierzby.
    Są świetne i bardzo łagodzą zmiany skórne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.