Mała dziewczynka z zespołem aspergera rozmawia z psychiatrą

W jaki sposób pomóc dziecku z zespołem Aspergera?

Artykuł partnera.

Dzieci z zespołem Aspergera wymagają nie tylko troski rodziców, ale również wsparcia specjalistów. Dowiedz się czym są te zaburzenia, jak z nimi walczyć oraz gdzie warto szukać pomocy. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.

Czym jest zespół Aspergera?

Mowa tu o zaburzeniu, które mieści się w spektrum autyzmu. W jego przypadku rozwój mowy i intelektu najczęściej przebiega właściwie, lecz występują inne objawy, które mogą wpływać na komfort życia. Jednocześnie należy podkreślić, że zespół Aspergera to nie choroba, choć niekiedy jest tak określany. Ponadto w przeciwieństwie do autyzmu, trudno go zdiagnozować u dzieci, ponieważ daje bardziej subtelne objawy.

Według wielu specjalistów zespół Aspergera stanowi odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. W praktyce oznacza to, że najmłodsi mogą realizować swoje pasje i poprawnie dogadywać się z rówieśnikami. Natomiast fachowa pomoc jest konieczna, aby złagodzić wpływ zaburzenia na życie codzienne i ułatwić rozwój dziecka. 

Doskonałym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.pl. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową i umówić się na spotkanie ze specjalistą. Możesz odbyć je online lub osobiście wybrać się na wizytę do miejsca, w którym przyjmuje psychiatra psychoterapeuta w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy Katowicach. Zdecydowanie warto stawiać na sprawdzone rozwiązania.

Objawy zespołu Aspergera

Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Hans Asperger w 1944 roku zauważył, że niektórzy pacjenci z wysokim ilorazem inteligencji i ciekawą pasją zmagają się z niezdarnymi ruchami. Problem stanowiła również dla nich komunikacja pozawerbalna.

Warto nadmienić, że dzieciom z zespołem Aspergera bardzo trudno nawiązywać relacje społeczne oraz podtrzymywać stałe kontakty z innymi osobami. W dodatku przerasta je akceptacja nowych sytuacji, a na co dzień towarzyszą im zachowania stereotypowe. Mowa tu o powtarzalnych wzorcach zachowania. Do objawów zaliczyć można również kłopoty z pamięcią proceduralną, zachowania kompulsywne czy nadwrażliwość na bodźce.

Niestety diagnoza bywa dosyć trudna, gdyż objawy mogą być widoczne dopiero w wieku 7-8 lat. Wówczas mogą pojawiać się problemy z zachowaniem w szkole. W dodatku opisane symptomy wcale nie muszą oznaczać zespołu Aspergera. Niektóre z nich charakterystyczne są również dla innych zaburzeń. Właśnie dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalistów i odwiedzić stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.pl

Zespół Aspergera – terapia

Nie istnieje jedna metoda, która pomogłaby wszystkim osobom z zespołem Aspergera. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia oraz wsparcia doświadczonego specjalisty. Czasami stosuje się różnego rodzaju treningi związane z umiejętnościami społecznymi lub terapię behawioralno-poznawczą, która ma na celu wypracowanie jak najlepszych wzorców postępowania i zmianę sposobu myślenia. Pomaga także zmienić zachowania niewłaściwe na takie, które będą akceptowane w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.