Różnice między dezodorantem a antyperspirantem

Dezodorant a antyperspirant – jakie są podstawowe różnice? Na który postawić?

Pot nieustannie nam towarzyszy, gdyż jest elementem termoregulacji. Za jego nieprzyjemny zapach odpowiedzialne są znajdujące się w nim bakterie. Dziś przedstawimy Wam różnice pomiędzy produktami takimi jak dezodorant i antyperspirant. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i jak zapobiegać nadmiernemu poceniu?

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Pot wydzielany przez gruczoły potowe może być bardziej lub mniej intensywny. Zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu. Warto wiedzieć, że nie ma on właściwości jego blokowania. Służy zatem neutralizowaniu bakterii, które znajdują się w pocie. Stąd po użyciu dezodorantu nadal można mieć tzw. podkowy pod pachami. Jedynie zapach potu będzie mniej intensywny. Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem? Ten ostatni nie tylko maskuje intensywny zapach potu, ale również hamuje wydzielanie samego potu. Zawiera substancje, które sprawiają, że proces pocenia się jest znacznie ograniczony. Najczęściej używany jest tlenek magnezu, czyli magnezja. Do hamowania wydzielania potu stosowane są też związki glinu czy glinowo-cyrkonowe. Są również blokery, które całkowicie blokują gruczoły potowe na kilka dni. Stosuje się je do dwóch razy w tygodniu, podczas gdy dezodoranty i antyperspiranty są przeznaczone do codziennego stosowania. Antyperspirant przestaje działać po wzięciu prysznica, gdy zostaje zmyty ze skóry.

Kiedy postawić na dezodorant, a kiedy na antyperspirant?

Skoro już wiadomo jak działają poszczególne produkty przeciw potliwości, to warto zastanowić się, kto powinien zdecydować się na dezodorant, a kto musi wybrać antyperspirant. Na pewno w przypadku nadmiernej potliwości nie ma się co zastanawiać i trzeba wybrać antyperspirant. Z kolei gdy taki problem nie występuje i nie prowadzi się nadmiernie aktywnego trybu życia, stosowanie dezodorantu może wystarczyć. Jeżeli jest się wyjątkowo aktywnym i uprawia dużo sportu, to na pewno warto postawić na antyperspirant, który będzie ograniczał wydzielanie potu przez co trening będzie bardziej komfortowy.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu?

Nadmierne pocenie związane jest z wieloma czynnikami. Wśród nich można wymienić stres. Należy ograniczać sytuacje stresowe, wysypiać się. Kortyzol obniża się właśnie podczas snu, dlatego jego higiena jest bardzo ważna. Każdego dnia trzeba znaleźć czas na drobne przyjemności które pomagają zapomnieć o stresujących sytuacjach. Warto spacerować, gdyż umiarkowana aktywność będzie w mniejszym stopniu sprzyjać nadmiernemu poceniu. Oczywiście w przypadku wystąpienia nadmiernego pocenia nie trzeba rezygnować ze sportu, wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie. Można stosować środki zaproponowane przez dermatologa, blokery potu albo wybrać się na zabieg usunięcia gruczołów potowych czy wstrzyknięcia toksyny botulinowej. Warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Ona także wpływa na nadmierne pocenie, zwłaszcza gdy nadużywa się produktów mocno przyprawionych czy też słonych, a także słodkich. Spożywaniu produktów przetworzonych czy fast food także trzeba położyć kres. Gdy jest ciepło warto stawiać na krótkie, chłodne prysznice. Dzięki temu można odświeżyć skórę. Oczywiście po prysznicu należy zaaplikować kosmetyk ograniczający pocenie. Warto sięgnąć też po napary, choćby z pokrzywy, szałwii. Wprowadzając do swojego życia proste zasady można z dużym prawdopodobieństwem pokonać problem potliwości. Gdy mimo ich wdrożenia nadal występują, warto wybrać się do lekarza na dodatkowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.