Lekarz przed badaniem u pacjęta gęstości kości

Ile kosztuje badanie gęstości kości?

Badanie gęstości kości nazywane jest densytometrią. Jej przeprowadzenie pozwala na ocenę stanu i kondycji kośćca, a tym samym wywnioskowanie o prawdopodobieństwie zachorowania pacjenta na osteoporozę. Densytometria stanowi podstawę do podjęcia dalszych działań, czyli wdrożenia leczenia oraz wprowadzenia zmian w stylu życia. Badanie to wykonać można zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. W tym drugim przypadku konieczne jest uiszczenie opłaty, jednak w większości przypadków nie będzie ona przesadnie wysoka.

Na czym polega badanie gęstości kości?

Procedura ta polega na zastosowaniu niskiej dawki promienia rentgenowskiego, uwidoczniającego ubytek masy kostnej u pacjenta. Na tej podstawie lekarz może z dość dużą precyzją określić, czy dana osoba zachoruje w przyszłości na osteoporozę lub osteopenię. Badanie to najczęściej przeprowadza się wówczas, gdy występują podejrzenia o obniżeniu gęstości mineralnej kości – czyli zawartości wapnia w poszczególnych odcinkach kostnych. Densytometria jest szczególnie zalecana u pacjentów stosujących zastępczą terapią hormonami oraz osób po 65. roku życia, a zwłaszcza kobiet. Osteoporoza może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, aż do nagłego złamania nadgarstka, biodra, kręgosłupa lub innej kości.

Jaka jest cena badania densytometrycznego?

Gęstość mineralną kości przebadać można po uzyskaniu odpowiedniego skierowania. Ze względu na duże kolejki i długi czas oczekiwania, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usługi prywatnej. W takiej sytuacji koszt badania uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych cenników danej placówki, a w mniejszym stopniu także obszaru ciała poddawanego procedurze. Z reguły densytometria przeprowadzona na obszarze kręgosłupa czy szyjki kości udowej kosztuje średnio 40 – 80 złotych. Warto jednak pamiętać, że badanie to należy regularnie powtarzać. Zmiany i ubytki mineralne w kościach zachodzą bardzo dynamicznie, dlatego osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny wykonywać densytometrię przynajmniej co dwa lata.

Jak wygląda badanie?

Densytometria jest badaniem wyjątkowo prostym oraz szybkim w wykonaniu. Pacjent powinien poinformować lekarza o występujących dolegliwościach i chorobach, a także przyjmowanych lekach. W dniu badania nie można przyjmować suplementów z wapniem i witaminami, natomiast spożywanie posiłków jest dozwolone. Podczas wizyty wystarczy wygodnie się położyć i pozostać bez ruchu przez kilkanaście minut. Densytometria trwa około pół godziny, a po jej zakończeniu można od razu powrócić do codziennych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.