Chłopiec z trzydniówką

3-dniówka u dzieci – wysypka, z którą można sobie poradzić

Trzydniówka, inaczej gorączka trzydniowa, pojawia się u niemowląt od 6 miesiąca życia. Może także pojawić się u dzieci starszych, do 4 roku życia. Wywoływana jest przez wirusy różnego typu. Po przechorowaniu organizm maluszka uodparnia się na dany typ wirusa, który chorobę wywołał.

Czym jest gorączka trzydniowa u dzieci? Objawy

Głównym objawem, który definitywnie oznacza 3- dniówkę u dzieci to wysypka, która pojawia się zaraz po zniknięciu gorączki. Podczas 3- dniowej wysokiej temperatury, dziecko zwykle nie ma już żadnych dodatkowych objawów. Niekiedy jednak może pojawić się dyskomfort w brzuszku oraz/lub luźne stolce. Może być marudne i osłabione. Nie pojawia się ból gardła, ani kaszel, czy katar i inne.

Gdy gorączka znika, maluszek od razu czuje się dobrze. Na wysypkę nie zwraca żadnej uwagi. Nie płacze, jest wesołe i ma ochotę na zabawę. Konsultacja lekarska zawsze jest konieczna, by nie pomylić 3- dniówki z innymi chorobami, które należy bezwzględnie leczyć.

Gorączka sama w sobie nie jest chorobą. Jest wynikiem dobrze funkcjonującego układu immunologicznego, który rozpoznał intruzów wywołujących chorobę i podjął z nimi walkę. To naturalny kod genetyczny ludzkiego organizmu. Jednak jeżeli przekroczy ona 39 stopni Celsjusza, może stać się niebezpieczna. Dlatego należy wówczas zbić temperaturę domowymi sposobami lub środkami farmakologicznymi po uprzednim skontaktowaniu się z lekarzem.

Jak postępować przy gorączce trzydniowej u dzieci?

3- dniówka u dzieci potrafi wywołać wysoką gorączkę, podchodzącą pod 39 stopni i trwa zwykle 2- 3 dni. Jeżeli temperatura przekracza tę liczbę, rozbieramy maluszka z ubrań i przykrywamy jedynie prześcieradłem. Jeżeli gorączka nie spada po pół godzinie, stosujemy okłady z letniej wody, nigdy zimnej.

Letnia woda rozszerzy naczynia krwionośne skóry, dzięki czemu nadmiar ciepła zacznie się wydostawać z organizmu na zewnątrz. Zimna woda natomiast wywoła efekt odwrotny: obkurczy naczynia krwionośne i zatrzyma gorączkę wewnątrz.

Co około 5 minut mierzymy dziecku temperaturę. Jeżeli mimo zabiegów gorączka się nadal utrzymuje powyżej 39 stopni, natychmiast wzywamy lekarza i nadal kontynuujemy okłady z letniej wody. Wilgotną odciśniętą gąbką lub małym ręcznikiem frotte dotykamy czoła dziecka. Pilnujemy jednocześnie, by maluszek się nie wyziębił. Leki przeciwgorączkowe podajemy po konsultacji z lekarzem.

Koniecznie podajemy dziecku pić. Mogą to być małe łyczki, ale bardzo często.

Jak wygląda wysypka przy gorączce trzydniowej?

Gdy zniknie gorączkowa 3- dniówka u dzieci, wysypka pojawi się zaraz potem. To drobnoplamista, lekko różowa wysypka, rozlana na całym brzuszku i tułowiu, w późniejszych godzinach pojawi się również na kończynach. Na buzi z reguły nie występuje. Plamki nie przeradzają się w żadne guzki lub krostki. Skóra jest gładka. Wysypka ta jest oznaką zwycięstwa układu immunologicznego dziecka nad wirusem.

Wysypka przy gorączce trzydniowej u dziecka nie swędzi ani nie boli. Znika samoistnie po 2- 3, niekiedy po 4 dniach. 3- dniówka u dzieci i wysypka, będąca końcowym objawem choroby, choć wydaje się groźna, w istocie taka nie jest.

Ile razy dziecko może zachorować na gorączkę trzydniową i czy jest ona zaraźliwa?

Dziecko po przechorowaniu 3- dniówki, wywołaną konkretnym wirusem, nabiera odporności na tego właśnie wirusa. Istnieją jeszcze inne, bardzo podobne wirusy, ale jednak nie takie same. To one mogą wywołać kolejną gorączkę trzydniową. Zdarza się taka sytuacja bardzo rzadko.

3- dniówka jest zaraźliwa w momencie gorączkowania dziecka, natomiast gdy pojawi się wysypka, już nie.

Trzydniówka u dziecka, chłopiec leżący w łóżeczku
Źródło: Pixabay.com

Czy 3- dniówka to efekt alergii?

Jak już mówiliśmy, 3- dniówka wywoływana jest przez wirusy, zatem nie ma ona nic wspólnego z alergią. Wysypka alergiczna u dziecka może być spowodowana:

  • pokarmem,
  • środkami piorącymi,
  • wełnianymi nakryciami,
  • lekami,
  • innymi patogenami.

Jak wygląda wysypka alergiczna u dziecka?

Przeważnie, gdy mamy do czynienia z odczynem alergicznym skóry, wysypka alergiczna u dziecka ma charakter grudek, krostek lub daje uczucie szorstkości przy jej dotyku. Wypryski mogą podchodzić ropą lub przezroczystą wydzieliną. Zdarza się, iż krostki pękają i sączy się z nich płyn. Każdemu rodzajowi wysypki alergicznej u dziecka towarzyszy swędzenie, niekiedy bardzo silne. Nie należy tych objawów lekceważyć. Musimy koniecznie skontaktować się z lekarzem i zastosować się do jego zaleceń.

Więcej o wysypce alergicznej u dzieci możemy dowiedzieć się czytając artykuł na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/wysypka-alergiczna-u-dziecka.

Autor artykułu:
Beata Goździk – mama trójki dzieci,
z wykształcenia nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Autorka książki dla młodzieży „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

  • Dr Miriam Stoppard, Dziecko od A do Z PORADNIK MEDYCZNY, Oficyna Wydawnicza Atena 1986, str. 91, 25, 28- 29.
  • https://www.lekarzdladzieci.pl/choroby-dzieci/trzydniowka/.

 

 

One thought on “3-dniówka u dzieci – wysypka, z którą można sobie poradzić”

  1. Większość dzieciaczków boryka się z trzydniówką. Ale nie ma się czym martwić. To mija. Gdy w czasie gorączki dziecko mocno się poci, zmieniajmy mu pościel i piżamkę, a także dbajmy by jego pokój był wywietrzony. Cierpliwość i stosowanie się do rad lekarza bez wątpienia pomogą to przetrwać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.