Mężczyzna z objawami POChP siedzi w ogrodzie na krześle

Jakie są objawy choroby POChP? Kto nie powinien ich bagatelizować?

Artykuł partnera.

POChP to poważna choroba układu oddechowego, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu. Nasilające się objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obniżają komfort życia, często uniemożliwiając kontynuowanie kariery zawodowej, a nawet prowadząc do życiowej niesamodzielności. Istnieją dziś terapie, które pozwalają złagodzić objawy choroby POChP. Wiele zależy tutaj jednak od tego, na jakim etapie chory zgłosi się do lekarza i podejmie leczenie.

Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, będącym konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe – m.in. pyły, gazy oraz dym tytoniowy.

POChP to obecnie trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób. WHO przewiduje, że w ciągu 10 lat liczba zgonów mających bezpośredni związek z POChP wzrośnie nawet o 30 proc.

Warto podkreślić, że choć POChP diagnozuje się w drogach oddechowych, to jest to choroba ogólnoustrojowa. Prowadzi do spadku wydolności organizmu, może również współwystępować z innymi chorobami, na przykład z osteoporozą, cukrzycą, rakiem płuca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, zaburzeniami rytmu serca, zespołem metabolicznym, rozstrzeniem oskrzeli czy refluksem żołądkowo-przełykowym.

Objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się latami rozwijać bezobjawowo lub dając skąpe, nieswoiste objawy. To dlatego wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero w momencie, gdy objawy choroby POChP są już niemożliwe do przeoczenia i bezpośrednio rzutują na komfort życia.

Można wyróżnić cztery podstawowe objawy, nad którymi nie należy przechodzić obojętnie. Są to:

  1. Przewlekły kaszel– utrzymujący się przez długi czas kaszel, który nie ma charakteru napadowego i nie można go powiązać z infekcją, powinien być sygnałem alarmowym skłaniającym do skonsultowania się z lekarzem.
  2. Duszność– jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów choroby POChP. Duszność może występować zarówno w trakcie lub po wysiłku, jak i w fazie spoczynkowej.
  3. Odkrztuszanie plwociny– plwocina to wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, której regularne odkrztuszanie może wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– osoby chore na POChP obserwują u siebie wyraźny spadek formy, pogorszenie wydolności organizmu, męczliwość, brak sił, a z czasem nawet trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku etc.

Co zrobić w przypadku zauważenia u siebie takich objawów?

Wiele zależy tutaj od tego, czy osoba doświadczająca opisanych objawów znajduje się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Tworzą ją przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które:

  • palą lub paliły wyroby tytoniowe,
  • mieszkają w regionie o niskiej jakości powietrza (np. na południu Polski) lub
  • są narażone na wdychanie pyłów i gazów chemicznych z tytułu wykonywania pracy zawodowej (m.in. górnicy, hutnicy, operatorzy maszyn budowlanych, metalurdzy, pracownicy zakładów chemicznych, rolnicy, sprzątaczki czy kosmetyczki).

Osoby szczególnie narażone na zachorowanie na POChP, obserwujące u siebie omówione wcześniej objawy, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem POZ.

Lekarz, na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której ewentualnie będzie kontynuowana diagnostyka w kierunku POChP.

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce POChP jest spirometria, która może zostać uzupełniona o szereg innych badań, w tym m.in. EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca, badanie czynnościowe układu oddechowego (tzw. pletyzmografia), próbę wysiłkową czy gazometrię z pulsoksymetrią.

Leczenie POChP

Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć. Choroba powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, skutkując ich zwężeniem. Dlatego leczenie POChP skupia się na łagodzeniu uciążliwych objawów towarzyszących pacjentowi i tym samym na umożliwieniu choremu samodzielnego funkcjonowania oraz zachowania relatywnie dobrego komfortu życia.

Więcej o objawach choroby POChP oraz metodach jej leczenia można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.