Wizyta u dentysty.

Stomatolog w walce z rakiem jamy ustnej

Rak jak jamy ustnej jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, z jakimi przychodzi walczyć pacjentom klinik onkologicznych. Częściowo jest to spowodowane trudnością w postawieniu diagnozy na tyle wcześnie, aby leczenie stało się możliwie jak najbardziej efektywne. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju nowotworów, zdecydowanie zwiększa procentowo szanse na pełne powodzenie w prowadzonym leczeniu.

Niestety wielu z nas bardzo lekko podchodzi do tego tematu i, nie myśląc o konsekwencjach, nie wyrażają potrzeby, aby wykazać się inicjatywą i udać do lekarza, który może ocenić, czy powstałe zmiany zagrażają życiu lub zdrowiu. Diagnozowanie nowotworu jest jak danie sobie drugiej szansy na życie, a procentowo będą one tak wysokie, jak dużym zaangażowaniem wykaże się pacjent i jak ważne jest dla niego jego zdrowie.

Wszystko to sprowadza się do faktu, w którym najistotniejsze jest szybka reakcja. Oczywiście najczęściej odpowiedzialność za nią leży po stronie pacjenta, jednak w przypadku diagnostyki chorób jamy ustnej równie istotna jest odpowiedzialność, która znajduje się po stronie stomatologa – w końcu to on ma wgląd w naszą jamę ustną podczas wizyt kontrolnych oraz w trakcie leczenia stomatologiczne, posiada także odpowiednie narzędzia stomatologiczne, aby móc postawić pierwszą wstępną rzeczową diagnozę, która stanie się podstawą do ewentualnego dalszego leczenia. Na umiejętnościach diagnostycznych stomatologów, zwłaszcza tych wstępnych, polega bardzo wielu pacjentów, co jest zresztą słusznym podejściem – od kogo można wymagać tego bardziej niż specjalisty od jamy ustnej. Stomatolodzy są na tyle świadomi zmian, jakie mogą w niej zachodzić i wychwycić wszystkie niepokojące objawy, które powinny zostać dalej diagnozowane przez specjalistę onkologa.

Świadomość dentystów musi stale wzrastać, aby dać swoim pacjentom jak największą szansę na pełny powrót do zdrowia w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej. Dzięki nowoczesnej technologii oraz mnogości kursów doszkalających, które pozwalają na stałe podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie nowej wiedzy z zakresu walki z nowotworem i odpowiednio wcześnie stawianej diagnozy. Sytuację także poprawiają materiały stomatologiczne, które często pozwalają na postawienie zdecydowanie bardziej precyzyjnej diagnozy niż byłby w stanie zrobić to pacjent lub lekarz pierwszego kontaktu, który oczywiście posiada podstawową wiedzę, jednak jest ona ogólna i odnosi się do wszelkiego rodzaju nowotworów, z kolei dentysta jest ukierunkowany na zdrowie całej jamy ustnej, więc dzięki swojemu obyciu ze znajdującymi się w niej narządami, jest w stanie wyłapać znacznie subtelniejsze zmiany.

 

Szybka diagnostyka daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie oraz wyzdrowienie, dlatego też tak istotne są chociażby wizyty kontrolne, odbywane planowo przynajmniej raz na pół roku. Pozwala to na stałe kontrolowanie wszystkiego, co może i powinno zaniepokoić zarówno pacjenta jak i stomatologa. Istotne jest również, aby po postawionej diagnozie nie czekać z dalszym leczeniem, a od razu podjąć się działania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.