Dermatolog zajmująca sie usuwaniem włókniaków

Włókniaki twarde i miękkie – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Jak je leczyć?

Mogą być miękkie lub twarde, wiszące lub osadzone blisko skóry. Nie wzbudzają zachwytu osób, u których na skórze się pojawiają? O czym mowa? Włókniaki, niechciane zmiany na skórze.

Włókniak to nowotwór? Brzmi groźnie, lecz czy zawsze słusznie?

Włókniaki zalicza się do łagodnych nowotworów skóry. Mimo, że słowo „nowotwór” brzmi jednoznacznie negatywnie, to jednak warto wiedzieć, że nowotwory złośliwe dla odróżnienia nazywa się rakami. Włókniaki rakami nie są. Nie zachodzi w nich proces rozrostowy, są tylko mało estetycznymi zmianami na skórze.

Kwestia niebezpieczeństwa dla zdrowia pozostaje rozstrzygnięta na korzyść włókniaków – nie są niebezpieczne. Mogą jednak wskazywać, chociaż rzadko, na nieprawidłowości gospodarki metabolicznej lub hormonalnej organizmu, więc jeżeli zaczynają się masowo pojawiać, to należy skonsultować się z lekarzem, by przeprowadzić dokładniejsze badania diagnostyczne.

Jak wyglądają włókniaki?

Wyglądem włókniaki przypominają malutkie strzępki skóry, która nie wiedzieć czemu pojawiła się w jakimś miejscu na ciele. Do tej pory medycyna nie wie, dlaczego u niektórych osób się pojawiają, a u innych nie. Wiadomo, że w miarę starzenia się organizmu, tym może pojawiać się ich więcej. Miejsce występowania również jest dowolne – mogą być wszędzie. Powstają z tkanki łącznej, która w danym miejscu zaczyna się namnażać, a dokładnie namnażają się fibroblasty, komórki znajdujące się w skórze.

Niektóre włókniaki są koloru skóry, inne ciemniejsze, wyglądem przypominające (i często z nimi mylone) brodawki.

Jakie są rodzaje włókniaków?

Rozróżnia się dwa podstawowe typy włókniaków:

  • Miękkie, czyli skórne – od koloru jasnego do ciemnego, wielkości maksymalnie 2.5 mm, „wiszące” na skórze na cieńszej szypule. Zbudowane są ze skóry właściwej. Z wiekiem pojawiają się również na skórze powiek. Częściej miewają włókniaki kobiety, które pojawiają się w okresie ciąży. Zmiany hormonalne prawdopodobnie są odpowiedzialne za ich powstawanie.
  • Twarde, czyli podskórne – wyróżniają się kolorytem , mogą być jasnobrązowe aż do brązowej czerwieni. Są pod skórą, w dotyku twarde, mogą czasami lekko swędzieć lub być bolesny przy uciskaniu. Pojawiają się częściej u kobiet (zmiany hormonalne w okresie ciąży i menopauzy), na ogół na brzuchu i kończynach dolnych. Włókniaki twarde pojawiają się czasami jako „pamiątki” po drobnych skaleczeniach lub ukąszeniach owadów.

Czy włókniaki należy usuwać?

Włókniaki miękkie ani włókniaki twarde nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia, więc nie ma żadnych wskazań zdrowotnych do ich leczenia.

Osoby, którym przeszkadzają włókniaki leczenie podejmują z przyczyn estetycznych lub wówczas, kiedy pojawiają się w miejscach wrażliwych na potarcia lub mechaniczne uszkodzenie sterczących włókniaków, np. w pasie, na wysokości zapięcia staników, na szyi mogą być podrażniane przez biżuterię lub pod pachami w trakcie golenia czy depilacji. Uszkodzenie mechaniczne powoduje jego krwawienie i może być przyczyną miejscowej infekcji skóry.

Włókniaki miękkie na powiekach są szczególnie nieprzyjemne – nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz również mogą przeszkadzać fizycznie, szczególnie, jeżeli osadzą się na linii rzęs.

Jak usuwać włókniaki?

Usuwanie włókniaków
Źródło: Pixabay.com

W dawniejszych czasach włókniaki miękkie usuwano domowymi sposobami, lecz skuteczność takich zabiegów była wątpliwa. Radzono sobie np. obwiązaniem włókniaka włosem i zasuszenie go w ten sposób. Nie tylko wiele włókniaków nie znikało, tylko zmniejszało swoją objętość (szypułka pozostawała), lecz powodowało stany zapalne.

Jest kilka metod bezpiecznego i skutecznego usuwania niechcianych włókniaków na skórze:

  • Metoda chirurgiczna – w zasadzie jedyna i najlepsza metoda usuwania twardych, podskórnych zmian włókniakowych,
  • elektrokoagulacja, kriochirurgia (wymrażanie), laser frakcyjny, chirurgiczne usuwanie zmian – stosowane w usuwaniu włókniaków miękkich.

Każdorazowo należy udać się do lekarza dermatologa, by wybrać najlepszą metodę leczenia.

Kiedy włókniak to nie jest zwyczajna zmiana skórna?

W każdym przypadku, kiedy włókniak zaczyna się zmieniać, być nadmiernie i nietypowo bolesny, otoczony ciemną obwódką lub krwawić bez powodu, lepiej trzeba udać się do dermatologa. Okresowo można swoje zmiany skórne skontrolować pod dermatoskopem.

Neurofibroma, nerwiakowłokniaki – to zmiany skórne, bardzo zbliżone wyglądem do włókniaków miękkich. Same w sobie nie są niebezpieczne, lecz mogą wskazywać na obciążenie rzadką chorobą nowotworową układu nerwowego. Jeżeli zmiany pojawiają u osób, które dodatkowo mają na skórze plamy w kolorze kawy z mlekiem, należy udać się do lekarza w celu oceny, z jakim zmianami mamy do czynienia.

Artykuł napisała:
Anna Kawecka – autorka skończyła szkołę pielęgniarską.
W jej obszarze zainteresowań jest dermatologia estetyczna i kosmetyczna.

Źródła:

One thought on “Włókniaki twarde i miękkie – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Jak je leczyć?”

  1. Borykałem się z tym problemem, ale myślałem, że może to samo zniknie. Jednak lekarze powiedzieli, że żaden włókniak nie zniknie sam z siebie. Konieczna była ich interwencja. Miejmy samoświadomość, że czasem mogą one odrastać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.